Avrupa Seyahatlerinizde Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

0
299

Kurallar insanların güvenli bir şekilde yaşamaları için konulmuştur. Ancak bazı kurallar kimilerine saçma gelse de aslında temelinde ciddi sorunların ortaya çıkması yüzünden kondukları gerçeği vardır. Avrupa ülkelerinde de bu şekilde konmuş ilk bakışta ilginç gelen kurallar bulunmakta.

yasak01 1024x641 - Avrupa Seyahatlerinizde Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Fransa’ya gittiğiniz zaman bir okula yolunuz düşerse sakın ketçap sözünü ağzınıza almayın. Çünkü ketçap Fransız okullarında yasaklanmış durumda. Bunun en önemli sebebi de elbette ki sağlık. Ancak işin enteresan olan tarafı Fransa’da okullarda patates kızartması satılması. Hal böyle olunca öğrencilerin dışarıdan okula ketçap sokmaları da normal.

Eminönü meydanında kuşlara yem vermek gibisi yok. Yüzlerce kuş bir anda etrafınızı sarıyor. Ancak aynı şeyi Venedik’te San Marco meydanındaki kuşlara yapmak isterseniz polisin size ceza kesmesinden kurtulma şansınız çok düşük. Bunun sebebi ise San Marco meydanındaki tarihi eserlere zarar verdiği için kuşları beslemenin yasaklanması.

Her Yerde Fotoğraf Çekmeyin

Turist olarak gittiğiniz bir ülkede en çok yapacağınız eylemlerden birisi fotoğraf çekmek olacaktır. Ancak özellikle eski doğu bloğu ülkelerine giderseniz nerede fotoğraf çektirdiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun sebebi ise bu ülkelerde kamu binalarının fotoğraflarının çekilmesinin yasak olması. Fotoğraf çekerken bir polise yakalanırsanız ceza yeme ihtimaliniz yüksek.

Her kadın topuklu ayakkabı giymeyi sever. Toplu ayakkabı ile gittiğiniz yerin neresi olduğu önemli değil diye düşünmeyin. Burası Yunanistan ve Akropolis olunca, topuklu ayakkabı ile dolaşmak sizin için pek iyi olmaz. Akroplis’te topuklu ayakkabı ile dolaşmak tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle yasaklanmış durumda.

yasak02 - Avrupa Seyahatlerinizde Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

İspanya’ya özellikle Barcelona’ya gittiğiniz denize girmek yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden bir tanesi. Ancak mayonuzla kumsaldan dışarı çıkmayın. Burası Avrupa özgürüm diye düşünmeyin. Çünkü Barcelona’da sokaklarda mayo ile dolaşmak yasak. Polis sizi gördüğü yerde ceza kesecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz