Amerika Vize Başvurularını Kabul Etmeye Başladı

0
334

Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Metin Topuz’un casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmasının hemen ardından başlayan Amerika ve Türkiye arasındaki vize krizinin çözülmesi çok yakın.

abdvize01 - Amerika Vize Başvurularını Kabul Etmeye Başladı

Amerika’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların vize randevusu almak için kullandıkları sistem tekrar aktif duruma getirildi. Ancak vize başvurularının kabul edilmesi şu an için yavaş işliyor ve verilen randevular sınırlı sayıda. Bazı durumlarda ise acil randevu talebinde bulunabileceği ancak bu talepte bulunanların seyahatlerindeki aciliyeti de açıklamaları gerekiyor.

Açıklamada ayrıca OHAL kapsamında halen tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının durumu ile ilgili olarak da Amerika’nın konu hakkındaki endişeleri dile getirildi. Özellikle bu kişiler hakkında devam eden davalar ve davaların içerikleri ile ilgili olarak bir delil bulunmamasına rağmen tutukluluğu devam eden Amerikan vatandaşlarının da durumlarının tekrar gözden geçirilmesi istendi.

Amerika’nın bu tutumundan sonra Türkiye tarafından da bir adım atıldı. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada Türkiye, Amerika’daki diplomatik görevlerde bulunan kişiler için başvuruları sınırlı olarak kabul etmeye başlamıştır” denildi.

Amerika Güvence İstemişti

Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli olan Metin Topuz’un casusluk gerekçesiyle tutuklanmasının hemen ardından Amerika makamları, Türk yetkililerden konu ile ilgili olarak bir güvence verilmesini istemişlerdi. Ancak bu olayla ilgili olarak Türkiye’nin bir güvence vermesi söz konusu değildi. Çünkü Metin Topuz tamamen Amerika Başkonsolosluğu tarafından istihdam edilen bir personel. Topuz, şu anda hala tutuklu bulunuyor. Türkiye’nin herhangi bir güvence vermemesine karşın Amerika’nın tekrar vize vermeye başlaması, Amerikan’ın geri adım atması olarak nitelendiriliyor.

abdvize02 - Amerika Vize Başvurularını Kabul Etmeye Başladı

Her iki tarafında vize konusunda az da olsa geri adım atmaları, Başbakan Binali Yıldırım’ın başlayacak olan Amerika ziyareti öncesinde olumlu bir hava yarattığı konuşuluyor. Vize vermenin, yaşanan kriz ortamı öncesindeki hızına ne zaman döneceği ise şu anda belirsiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz