Almanya Nordschleife ‘de Akıl Almaz Zincirleme Kaza

0
260

Almanya’da otomobil severler her hafta sonu halkın kullanımına açılan eski Nordschleife pistinde araçlarıyla tur atma fırsatını yakalıyorlar. Tam 7,7 kilometre uzunluğundaki bu pist geçtiğimiz günlerde akıl almaz bir zincirleme kazaya sahne oldu.

nordcrash01 1024x576 - Almanya Nordschleife ‘de Akıl Almaz Zincirleme Kaza

Son model ve hızlı araçlarıyla Nordschleife pistinde tur atmak için gelen insanların elbette hepsi usta birer pilot değil. Bu yüzden geçmişte Formula 1 takviminde de bulunan bu piste bulunan 176 adet viraj da her zaman kaza olması büyük bir olasılık. Üstelik burası halka açık günlerde herhangi bir tedbir altında tutulmayan bir pist. Bir başka değişle burada kaza yapanlar görevliler gelene kadar kendi başlarının çaresine bakmak zorundalar. 7,7 kilometrelik bu pist tamamen ormanın içinde ve eski yıllarda Formula 1 pilotları tarafından yeşil cehennem olarak adlandırılan bir pist.

14 Araç Birbirine Girdi

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan videoda bir Porsche 911 GT3 RS’den piste yağ dökülüyor. Tehlikenin farkına varıp araçlarını kenarı çekenler bu zincirleme kazadan yara almadan kurtulmayı başarıyorlar. Nurburgring pistinin sitesinde yayınlanan bilgilere göre kazaya karışan toplam araç sayısının 14 olduğu belirtilmiş. Bunca aracın karıştığı bir kazada sadece iki kişinin hafif şekilde yaralanması da büyük bir şans olarak görülüyor. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Nordschleife pisti 1951 ve 1976 yılları arasında Formula 1 takviminde 21 yarışla yer aldı. Pistin uzun olması itibariyle burada toplam tur sayısı da çok azdı. 7,7 kilometrelik bir pistte tur zamanı yaklaşık olarak 8 dakika civarındaydı. Burada düzenlenen toplam 21 Formula 1 yarışında 5 pilot hayatını kaybetmiş ve onlarcası da yaralanmıştır. Bu sebeple güvensiz olduğu gerekçesiyle takvimden çıkarılmıştır. Ancak günümüzde halkın kendi araçlarını kullanmasına izin verilmektedir. Pistin bir bölümüne Nurburgring pisti inşa edilmiş ve bu pist günümüzde Formula 1 yarış takviminde yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz