Canan Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

0
215

Canan Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

Canan Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır - Canan Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bu diyet ülkemizde yetişen yiyeceklerle uygulanmaktadır. Türkiye bir Akdeniz ülkesi. Akdeniz ikliminde yetişen yiyecekler en sağlıklı gıdalar olarak bilinmektedir. Fakat bu gıdaları kullanılan tehlikeli yağlarla ve bazı pişirme yöntemleri ile kişiler zararlı hale sokabiliyor. Kilo alma sebebi bu tehlikeli yağlar ve pişirme yöntemleridir. Canan Karatay diyeti kitabında anlatıldığı gibi ilk olarak sağlıksız yağlar ile sağlıklı yağları birbirinden ayırmak gereklidir. “Yağ yenince vücutta yağ oluşur” düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Sağlıklı olan yağlar kilo aldırmaz ve bunun aksine kilo verdirir. Çünkü kilo aldıran şey yağlar değil karbonhidratlardır. Bu durum tüm dünyada kabul ediliyor fakat gıda endüstrisi ve ilaç firmaları tarafından dile getirilmesi engellenmektedir.

Karatay diyetinin temel prensipleri nelerdir?

Karatay diyeti uygulanırken yenen her şey mevsimsel ve doğal olmalıdır. İşlenmiş ve katkı maddesi olan hiçbir şeyin yenmemesi gerekir. Yemek zamanlarına dikkat edilmesi gereklidir. Diyet sürecinde en önemli nokta ise akşam saat sekizden sonra hiçbir şey yenmemesi ve hareket edilip bol su içilmesidir. Hareket Karatay diyetinde çok önemlidir ve bu diyeti yapan herkesin spora vakit ayırması gereklidir. Karatay diyeti yapacak kişilere günde en az 15-20 dakika yürümeleri önerilmektedir. Karatay başlangıçta bu sürenin yeterli olduğunu ifade ediyor.

Yaş durumu, yaşam biçimi, sporcu olunup olunmaması, hareketsiz olunup olunmaması, menopoz gibi durumlarda kilo verme süreci değişebilir. Bu diyetin amacı sağlıklı beslenmeyi ve yaşam tarzını yerleştirmektir. Alışkanlıkları sağlıklı yöne doğru değiştirmektir. Fakat alışkanlıklar kolay değişemediği için her diyette olduğu gibi bu diyette de birden kilo verilmesi beklenemez.

​​​​​​Karatay diyeti ile ilk olarak vücudun kilo alması önleniyor daha sonra ise birikmiş olan yağlar yakılıyor ve kalıcı olarak kilo verme süreci başlıyor. Bugüne kadar 1500’den fazla kişi bu diyeti uyguladı ve verilen kiloları geri almadılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz