Vob Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

V OB – Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nın kısa adıdır. 2005 yılında İzmir’de kurulmuş ve kurulduğu tarihten Ağustos 2013’e dek İzmir’de vadeli işlemleri ve opsiyon işlemlerini organize etmiştir.

Vob Nedir Çeşitleri Nelerdir - Vob Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Vob Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

İstanbul’un Uluslararası Finans Merkezi olması yönündeki projeye istinaden, Borsa İstanbull (BIST) VOB’un tüm hisselerini (% 100’ünü) 3 Mayıs 2013 tarihinde satın almış ve bunuı takiben VOB, 5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’a taşınarak VIOP ile birleşmiştir. 21 Aralık 2012 tarihinde kurulan ve Pay Vadeli İşlem Kontratları, Pay Opsiyon Kontratları ve Endeks Opsiyon Kontratları yapan VIOP ile birleştikten sonra VOB çatısında yapılan tüm diğer işlemler VIOP adı ve çatısı altında yapılmaya başlanmıştır.

VOB – Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’ndaki İşlemler

4 Şubat 2005 tarihinde İzmir’de faaliyetlerine başlayıp, 2013 yılında İstanbul’a taşındığı zamana kadarki dönemde VOB’da, çeşitli finansal ürünler ve emtia üzerinde vade, miktar ve koşulları belirlenmiş türev işlemleri yapılmıştır. Bir tür Türev Enstrüman Piyasası olan VOB’da yapılan bu opsiyon, futures işlemleri, kurumun İstanbul’a taşınmasının ardından VIOP – Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın altında gerçekleştirilmeye devam etmiştir.

VOB Çeşitleri

VIOP çatısına girdiğinden beri farklı türev işlem kontratları da işlem görmekle birlikte, 2013 yılına kadar VOB’da işlem gören başlıca kontrat çeşitleri aşağıdaki gibiydi.

Emtia Vadeli İşlem Kontratları

Opsiyon Vadeli İşlem Kontratları

Döviz Vadeli İşlem Kontratları

Endeks Vadeli İşlem Kontratları

Değerli Madenler Vadeli İşlem Kontratları

Bu VOB çeşitleri içinde en fazla işlem görenler VOB 30, VOB 100, VOB Altın, VOB Dolar, VOB Euro, VOB Pamuk ve VOB Buğday Kontratları’ydı.

VIOP’ta da yukarıdaki işlemlere ek bir takım kontratlar gelmiş ve çeşitlilik artmıştır. VIOP’ta işlem görmekte olan kontratlar aşağıdaki gibidir:

Yurt Dışı Endeks Vadeli İşlem Kontratları

Pay Vadeli İşlem Kontratları

Endeks Vadeli İşlem Kontratları

Altın Vadeli İşlem Kontratları

Yabancı Para Vadeli İşlem Kontratları

– Usd / TL Vadeli İşlem Kontratları

– Euro / TL Vadeli İşlem Kontratları

– Ruble /TL Vadeli İşlem Kontratları

– Yuan / TL Vadeli İşlem Kontratları

– Euro / Usd Vadeli İşlem Kontratları

Emtia Vadeli İşlem Kontratları (Kırımızı Buğday, Makarnalık Buğday, Ege Pamuk)

Pay Opsiyon Kontratları

Endeks Opsiyon Kontratları

Usd / TL Opsiyon Kontratları

VIOP’da hali hazırda işlem gören kontratlara, yeni çeşit kontratlar da eklenebilmekte olup güncel kontratlar hakkında ayrıntılı bilgi, BIST resmi internet sitesinden öğrenilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + eight =