İnternet Bankacılığından Borsa Hissesi Alınabilir Mi? Teknoloji sayesinde, dünya ne kadar küçük diyebileceğimiz bir zaman yaşıyoruz.

İnternet Bankacılığından Borsa Hissesi Alınabilir Mi?

nternet Bankacılığından Borsa Hissesi Alınabilir Mi - İnternet Bankacılığından Borsa Hissesi Alınabilir Mi?
İnternet Bankacılığından Borsa Hissesi Alınabilir Mi?

Artık her bilgi cebimize sığabiliyor. Önemli olan bunu kendi lehimize nasıl kullanabildiğimizdir. Günlük yaşantımızda, birçok şeyi artık internet sayesinde oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Banka işlemlerini de bu şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilmek, elimizdeki imkânlardan biri oldu. Öyle ki bankacılık sistemleri ve uygulamaları da kendini bu duruma her gün daha fazla adapte ediyor.

İnternet Yatırımda Nasıl İmkan Sağlıyor

Bankacılık işlemleri, tek tıkla hayatımızda kolaylıkla gerçekleşirken, yatırımlarımızı da kendimizin yönetme şansı oluşuyor. Bunun için internet bankacılığını kullanarak birçok işlem yapabiliriz. Dolar ve altın alım satımı, repo, fon alım satımı ve tabii ki borsa yatırımı rahatlıkla gerçekleşiyor.

Ancak yatırıma başlamadan önce yapılması gereken işlemlerin ilki bankalardan ya da aracı kurumlardan yatırım hesabı oluşturmak. Yapmak istediğiniz işleme göre size yatırım hesabı açılıyor ve bunu internet üzerinden yönetme hakkı veriliyor.

Yatırım hesabı başvurunuzla birlikte yatırım uygunluk testini tamamlamanız gerekir. Bu test sizin yatırım alanlarında ne kadar tecrübeli olduğunuza dair anket tarzında bir testtir. Daha önceki deneyimleriniz, hangi alanlarda yatırım yapabileceğiniz, bu testle belirlenir. Arzu ederseniz tüm yatırım platformlarınız açık olmasına karşın, doğrusu tecrübelerinize göre işlem izni oluşturmaktır.

İnternet Bankacılığında Borsa Hissesi alırken neye dikkat etmek gerekir?

Özellikle borsa üzerinde yatırım yapmak istediğinizde dikkat emeniz gereken ilk nokta, bankaların size sunduğu hizmete karşılık aldığı komisyon ve aidat gibi diğer bedellerdir. Paranızı çekmek istediğiniz zaman özellikle aracı kurumlarda daha fazla oranlarla karşılaşacağınız EFT ücretlerini de unutmamak gerekir.

Bankacılık sisteminde yüzde 1,00 ila 3,00 düzeylerinde sunulan komisyon oranları mevcuttur. Aracılık kurumlarında bu oranın 1,00 altına düştüğü görülür. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken unsur, günlük al-sat miktarınızın ne kadar olacağıdır.

Her alımınızda ve satımınızda bahsedilen işlem komisyonu, gerçekleşen bedel üzerinden masraf olarak kesilir. İşlemleriniz tasarruf şeklinde uzun vadeli yatırımlardan oluşuyorsa komisyon oranı size daha az etkileyecektir.

Bankalar Hisse Alımında Nasıl İmkanlar Sunar?

Artık internet yatırım hesabınızı açtırdınız ve size verilen kullanıcı bilgileri ve şifrenizle girişinizi yaptınız. Birçok bankanın borsa işlemleri için kendine özgü platformları mevcuttur. Bu platformlarda genel olarak piyasa bilgileri, en çok yükselenler ve düşenler, İzlemek istediğiniz hisseler için oluşturabileceğiniz takip listesi ile farklı platformlardan alınan yorumlar ve haberler yer almaktadır.

Satın almış olduğunuz hisselerin anlık yükseliş ve düşüşlerini izleyebilir, kar zarar oranınızı görebilirsiniz. Hisseler için emir oluşturarak ön gördüğünüz yatırım şeklini belirleyebilirsiniz. Bankalar, ayrıca borsa işlemleri için size telefonla danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bunu, uygun gördüğünüzde kullanmak lehinize olacaktır.

“Borsada Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Borsada Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 7 =