Dolar Mı, Altın Mı?

T arihten bugüne değerini korumuş ve hiç bir zaman alışverişte karşılığını yitirmemiş bir kıymetli madenler günümüzde de aynı önemini sürdürmektedir. Kıymetli madenler birçok alanda hassas özelliği sebebiyle değerlendirildiği gibi yatırım için de binlerce yıldır en sağlam liman olmuştur. Değerli madenler karşısında bir başka yatırım ve değişim aracı ise döviz’dir. Yerli para birimleri karşısında geçerliliği uluslararası boyutta olan para birimleri de değer artışı ve değer kaybında yatırımcıların doğru yönelimlerine kar sağlayabilir.

Dolar Mı Altın Mı - Dolar Mı, Altın Mı?

Tasarruf Ve Yatırım Nasıl Yapılmalı?

Bütçemizde gerçekleştireceğimiz kısıtlamalar sonucu elde edeceğimiz tasarrufları farklı farklı alanlarda yatırıma dönüştürebiliriz. Menkul veya gayrimenkul satın alınabileceği gibi maden veya döviz olarak da yatırım yapılabilir. Değerleneceğini düşündüğünüz para birimine yatırım yaptığınızda elde edeceğiniz kar ile kıymetli madenlerden elde edeceğiniz kar veya zarar aslında benzer riskler taşımaktadır. Uluslararası para birimleri ve Madenlerin birbirine karşı tepkisi uzun yıllardır birçok tartışma ortamına konu olmuştur. Döviz yükselirse Altın düşer mi? Buna benzer birçok soruya yatırımcılar cevap aramakta.

Değerlenmeyi Doğru Tespit Etmeliyiz

Kıymetli madenlerin fiyatı tüm dünyada Dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle Döviz’deki artışlar ilk olarak yerli para birimleri karşısında madenlerin fiyatını yükseltmektedir. Ancak burada madenler değer kazanıyor olarak yorum yapmak yanlış olur. Çünkü durum kıymetli maden fiyat hesaplamasındaki Döviz’den kaynaklı olan artıştır. Döviz fiyatları durağan veya düşüşte seyir halindeyken madende bir yükseliş görüyorsanız bu durumda madenler değer kazanıyor yorumunu yapabiliriz.

Döviz Ve Madenler Arasında Bir Orantıdan Söz Edebilir Miyiz?

Uzmanlar iki yatırım aracı arasında değer düşmesi veya artmasına bağlı olarak arz ve talep üzerinden bir orantıdan bahsetmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak birinde yaşanan sürekli değer kaybı insanları diğer yatırım aracına yönlendirebilir. Burada oluşan talep ise değer artışına neden olabilir. Ancak günümüz global piyasasında gerek erişebilirliğin çok hızlı olması gerekse de döviz ve maden arz miktarlarının yükselmesi bu olasılıkları her zaman gerçekçi kılmayabiliyor.

“Dolar Ve Altın Arasındaki İlişki Nedir?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Dolar Ve Altın Arasındaki İlişki Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − three =