Yabancı Dil Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?

0
154

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?

Global bir dil olan İngilizceyi öğrenmek için neler vermezsiniz değil mi. Bugüne kadar ilkokuldan itibaren İngilizce ya da farklı bir dil eğitim almış olabilirsiniz ancak okuma ve yazma bilginiz neredeyse sıfıra yakındır. Belki de bunun nedeni gerçekten öğrenmek istemediğiniz için olabilir mi. Evet biraz öyle biraz da başka sebeplerden dolayı hep konuşmak istediğiniz ama asla beceremediğiniz dilleri bugünden sonra konuşmak istiyorsanız sizlere güzel ipuçları sunacaz.

Öncelikle yabancı dil öğrenmek için güzel bir nedeniniz olsun. Bu şekilde amacınıza ulaşmanız daha kolay olacaktır. Mesela ben İngilizce ya da Almanya öğrenerek bu işten para kazanacam diye kendinizi şartlandırırsanız kendinizi motive etmiş olur ve öğrenmenizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Devamlılık konusunda kendinize söz vererek öğrenmeye devam edebilirsiniz. Kendinizi şartlandırın ve ana diliniz gibi o dili konuşana kadar asla öğrenmeyi bırakmayın.

Bu konuda kendiniz gibi farklı öğrenciler bulmaya çalışın. Bu en yakınınızda ki bir kişide olabilir ya da daha önce tanımadığınız herhangi biri de olabilir. Sonuçta eğitimde çözüm üretmek istiyorsanız yanınızda biri olması gerekiyor. Sadece eğitim gördüğünüz yer de değil sonrasında da karşınızda ki kişi ile pekiştirme yapmaya devam edebilirsiniz. Kendi kendinize sözlü pekiştirme pek ilginizi çekmeyebilir ve yanlışlarınızı düzeltecek biri olmayacaktır o yüzde sizinle bu yolda yürüyecek bir partner bulmaya özen gösterin.

Karşınızdakinin başarısı sizi etkileyecek ve onun kadar güzel yabancı dil konuşmak isteyeceksiniz bu şekilde öğrenme hızınız artacak ve sonuca daha hızlı olacaksınız.

Pratik yapma fırsatlarını da asla göz ardı etmeyin. Sokakta ya da farklı bir ortamda biri İngilizce bir şeyler soruyorsa ona sakince cevaplar verin ve elinize geçen bu fırsatı kaçırmayın.

Kendi kendinize de konuşmayı asla unutmayın. Pekiştirme yapmak her zaman iyidir, belki toplu bir ortamda ya da sokakta bunu yapmaktan çekinebilirsiniz ancak fırsat bulduğunuz zaman ayna karşısında mesela bu işlemi yapmaya devam edin.

Öğrendiğiniz dilin ülkesini ziyaret edin. Evet herkes öğrenmek istediğiniz dili konuşuyor onlarla iletişim kurmak için sizinde o dili konuşmanız gerekecek, samimi bir dost bulup gün boyu onunla sohbet etmek belki de eğitimin en etkili süreci olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 − two =