Vize, Final, Büt Ne Demektir?

0
271

Vize, Final, Büt Ne Demektir?

Vize Final Büt Ne Demektir - Vize, Final, Büt Ne Demektir?
Vize, Final, Büt Ne Demektir?

Vize

Ara sınav olarak da bilinen vize sınavı, dönem ortalarında yapılır genellikle. Üniversiteden üniversiteye ve dersin hocasına göre geçme notuna etkisi farklılık gösterebilir. Yüzde 20, 30 veya 40 oranında ders geçme notuna katkı sunar. Vize ilk sınav olduğundan daha az konudan sorumlu olarak girilir bu sınava. Fakat konunun ve geçme notuna katkısının az olmasından dolayı pek sıkı hazırlanılan bir sınav olduğu söylenemez. Ancak unutulmamalıdır ki; vize sınavının telafisi yoktur. Bunun için vize sınavı düşük olan dersin final sınavı öğrenci açısından çok daha zorlaşmış olur.

Final

Dönem sonu sınavı olarak da bilinen final sınavı, dersi geçmenin ilk adıdır. Adından da anlaşılacağı üzere dönem sonlarında yapılmaktadır. Ders geçme notuna etkisi en çok olan sınavdır. Yüzde 80, 70 veya 60 oranında ders geçme notunu etkiler. Bundan dolayı en çok önemsenen ve çalışılan sınavdır. Hatta üniversitelerin bazılarında 50 veya 60 gibi barajlar da konulmaktadır final sınavına. Vize sınav notu kaç olursa olsun baraj altında kalan öğrenci dersi geçemez ve büt sınavına kalır. Aynı gün birden çok hatta 4-5 tane final sınavına girme durumu da olabilmektedir.

Büt (Bütünleme)

Büt sınavı olarak söylenen bütünleme sınavı her üniversitede olmayabiliyor. Bütünleme sınavı olmayan üniversitelerde yaz okulu uygulaması yapılmaktadır. Bütünleme sınavı dersi geçmenin ikinci ve son adıdır. Bir açıdan finalin telafisi, rovanşı niteliğindedir. Yani final büt hemen hemen aynı özellikte sınavlardır. Final sınavı sonucu ders geçer notunu alamayan öğrencilerin gireceği bir sınavdır. Final sınavına girmemiş öğrenciler de büt sınavına girebilir. Büt sınavına girebilecek öğrencilerle ilgili üniversiteye göre farklılıklar mevcuttur. Bazı üniversiteler sadece ders notu FF olanları büte alırken, bazıları FF, DD, DC, CC gibi notları olan öğrencilere de büt hakkı tanımaktadır. Devamsızlıktan kalan öğrenciler bütünleme sınavına da giremez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz