Üstün Zekâlı Çocukların Eğitimi

0
233

Üstün Zekâlı Çocukların Eğitimi

stün Zekâlı Çocukların Eğitimi - Üstün Zekâlı Çocukların Eğitimi

Üstün zekalı çocuklar, genel anlamda yaşıtları göre üretkenlik, motivasyon, sanat, liderlik gibi becerilerde üstün başarı gösterdiği ve uzmanlarca belirlenmiş çocuklardır. Üstün zekalı çocuklar normal çocuklardan farklı olarak eğitim alırlar. Bunun belirlenmesi için uzman kişilerce tanı konulması gerekmektedir.

 Üstün Zekanın Tanısı

Uzman ve öncelikli olarak anne ve baba tarafından çocuk gözlenmelidir. Bu gözlemleme aşamasında diğer çocuklardan farklılıkları ortaya çıkar. Bunlar kısaca şöyledir;

-Yaşıtlarına oranla daha erken konuşurlar ve erken okuma yazmayı öğrenebilirler.

-Kelime hazineleri oldukça geniştir bu yüzden bir yetişkin gibi konuşabilirler.

-Çok hızlı öğrenirler ve dikkat süreleri normal çocuklara göre çok uzundur.

-Çok iyi gözlemlerler ve bir daha unutmazlar.

-Resim, kitap, müzik gibi bazı alanlarda ilgili ve yeteneklidirler.

-Yaşıtlarına göre daha az uyurlar.

-Bir şeyleri keşfetmeyi severler.

-Genelde kendi yaşıtlarından daha büyük kişilerle iletişim kurarlar.

Bu verilen özelliklerin hepsinin çocukta bulunması gerekmez. Bu gözlemler sonrasında uzmanlar 2 yaş ve sonrası üstün zekalı çocuklar için test yapmaktadır. Bu testler anne ve babaları doğru yönlendirici ve erken tanı olarak faydalı olabilmektedir.

 Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi

Bu çocukların eğitimleri diğer çocuklardan farklı olarak içeriği daha zenginleştirilmiş olmalıdır. Bunların yanında çocuğun ilgi duyduğu alanla ilgili dersler, bilim ve deneyler konmalıdır. Bu sayede çocuk ilgilendiği alanda yeteneklerini geliştirmiş olur.

Ayrıca, üstün zekalı çocuklara özel imtiyaz kesinlikle tanınmamalıdır. Ailesinin, arkadaş çevresinin, öğretmenlerinin ona farklı gözle bakması çocuğun kendisini herkesten farklı görmesine sebep olmaktadır. Verilen eğitim her ne kadar eksik olsa dahi çocuğun arkadaş ortamında farklı olduğu kesinlikle belirtilmemeli bu konuda dikkatli davranılması gerekmektedir. Anne ve babaların ise onların gelişim süreçlerine ortam hazırlamaları ve mutlaka bir uzman desteği almalıdırlar. Onlara karşı sabırlı davranmaları da gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz