Üniversiteye Gitmek İçin Hangi Sınavlara Girmeli?

0
280

Üniversiteye Gitmek İçin Hangi Sınavlara Girmeli?

niversiteye Gitmek İçin Hangi Sınavlara Girmeli - Üniversiteye Gitmek İçin Hangi Sınavlara Girmeli?
Üniversiteye Gitmek İçin Hangi Sınavlara Girmeli

Üniversiteye gitmek için her sene öğrencilerin / adayların girdiği ”Yükseköğretime Geçiş Sınavı” (YGS) ve hemen ardından alan puanı belirleyen ”Lisans Yerleştirme Sınavı” (LYS)’nin Yüksek Öğretim Kurulunca kaldırıldı. Adaylar artık daha farklı, daha sadeleştirilmiş, daha kolay anlaşılır bir sınav sistemi ile karşı karşıyalar.

YENİ SINAV SİSTEMİ NEDİR?          

Yeni sınav sisteminin adı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı). YKS üç oturumdan oluşan sınavların genel ismi. Bu oturumların isimleri şunlardır :

1- TYT (Temel Yeterlilik Testi)

2- AYT (Alan Yeterlilik Testi)

3- YDT (Yabancı Dil Testi)

1) TYT: TYT her alandan / bölümden üniversiteye gitmek için girmek zorunda olunan sınavlar bütününün en önemlisidir. Bu sınava girilmesi durumunda diğer oturumlara girilmese bile adaylar tercih yapma hakkına sahip olabilecekler. Bir önceki sınav sisteminde YGS’nin devamı niteliğindedir. Adaylar TYT sınavında 200 puan veya üstü bir puan aldığında, aldıkları puanı seneye de kullanabilecekler. TYT’de bir zorunluluk var. Bu zorunluluk yerine getirilmediği takdirde adayların sınavı geçersiz sayılacaktır. TYT sınavında Türkçe ve Matematik bölümünden en az 0,50 net çıkarılamaması durumunda sınav geçersiz sayılacaktır. Yani diğer bir deyişle Türkçe ve Matematiğe hiç dokunmadan optiğinizi teslim ederseniz, sınavınız geçersiz sayılacaktır.

2) AYT: AYT, alan tercihleri yapmamızı sağlayan, adayların çoğunun gitmek istediği bölüme tercih hakkı veren sınavdır.

3) YDT: YDT için dil bölümü öğrencilerinin alan yeterlilik testi denilebilir. Çünkü Dil bölümü adayları alanlarını bu sınav üzerinden belirleyecekler.

ÜNİVERSİTEYE GİTMEM İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Üniversiteye gitmek için gereken şartlar şunlardır;

  1. A) Lise mezunu olmak
  2. B) Yeni sınav sistemi olan ve üç oturumdan oluşan YKS (TYT, AYT ve YDT)’ye girmek.

BÜTÜN SINAV OTURUMLARINA GİRMEK ZORUNDA MIYIM?

TYT haricinde diğer iki oturuma girme zorunluluğu yok. TYT sınavına bütün alan öğrencileri girmek zorundadır. Yani MF (Sayısal), TM (Eşit Ağırlık) TS (Sözel) ve Dil alanından her öğrenci üniversiteye girmek için TYT’ye girmek zorundadır.

TYT’ye girdiği takdirde AYT veya YDT sınavına girmek istemeyen adaylar şayet üniversite konusunda kararlıysa sadece TYT üzerinden tercih yapmak zorunda kalacaklar. AYT’ye giren adaylar ise kendi alanlarından tercih yapma hakkına sahip olabilecekler. AYT sınavına normal şartlarda MF, TM ve TS öğrencileri girecek. Fakat eğer isterlerse Dil grubu öğrencileri / adayları da AYT sınavına girebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz