Sürücü Kursu Eğitim Araçları Nelerdir?

0
246

Sürücü Kursu Eğitim Araçları Nelerdir?

Sürücü Kursu Eğitim Araçları Nelerdir 1024x436 - Sürücü Kursu Eğitim Araçları Nelerdir?

Sürücü Kursu

Sürücü belgesi almak günümüz şartlarında oldukça maliyetli bir hal aldı. 2000 TL gibi ortalama bir ücret olan ehliyet için, 1330 TL sürücü kursuna veriliyor. Burada öncelikle yazılı sınav için teorik eğitim olarak motor, ilk yardım ve trafik psikolojisi dersleri alıyorlar. Motor dersinde, motorun yapısı, motor çeşitleri, araba mekanik aksamı eğitimi veriliyor. Trafik psikolojisi dersinin içeriğindeyse; psikoloji, trafik adabı, trafik levha ve işaretleri gibi konular hakkında bilgiler veriliyor. Ve üçüncü ders olan ilk yardımda ise trafik kazalarına yönelik ilk yardım dersi veriliyor. Bu bilgilerden oluşan yazılı sınava tabi olan öğrenciler, bu sınavda asgari 70 puan alırsa bir sonraki aşamaya geçerek sürücü kursu tarafından direksiyon eğitimine başlıyor. Direksiyon eğitimi günlük 1.5 saat sürecek şekilde 7 gün boyunca veriliyor. İlk 3 gün simülasyon eğitimiyle temel sürüş bilgilerini gören öğrenciler, sonraki günlerde trafikte eğitimlerine devam ediyorlar.

Trafikte Direksiyon Eğitimi

Öğrenciler, trafikte direksiyon eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu sınav güzergahında eğitim görerek, bu güzergahta araç kaput içi mekanik aksamları, paralel park, düz bir istikamette geri sürüş, L park, yokuş kalkış gibi eğitimleri, bütün kurallarıyla ve teknikleriyle beraber, sınava yönelik bir şekilde öğreniyorlar.

Eğitim Araçları

Eğitim araçları, gün içinde aktif bir şekilde genellikle acemiler tarafından kullanılır. Bu yüzden bu araçların bakımları daha zor ve ömürleri normal bir arabaya nazaran genellikle daha kısadır. Bu yüzden yedek parçası ülkemizde daha çok olan, daha dayanıklı arabalar tercih edilmeye çalışılıyor. Aynı zamanda gün içinde daha aktif kullanıldığından dolayı, tercihen daha ekonomik araçlar kullanılır. Park eğitiminden ve bagaja gereksinim duyulmadığından dolayı daha çok hatchback yani arkası kısa ve düz arabalar görülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz