Rehberlik Dersleri Neden Önemlidir?

0
252

Rehberlik Dersleri Neden Önemlidir?

Rehberlik Dersleri Neden Önemlidir - Rehberlik Dersleri Neden Önemlidir?
Rehberlik Dersleri Neden Önemlidir?

REHBERLİK DERSİ NEDİR?

Okul öğrencilerine, ders konuları dışında gerçek hayatla ilgili, kişisel özelliklerini belirginleştiren veya yardımcı olan, öğrenciyi topluma uygun birey olması için hazırlayan eğitim birimi rehberlik dersi olarak tanımlanır. Bu ders okulun öğrenci danışma servisi gibi de düşünülebilir.

REHBERLİK DERSİ OLMASA NE OLURDU?

Adından da anlaşılacağı gibi rehberlik, rehber olan kişilerin yaptığı meslektir. Ve bir diğer adı ise yol gösteren olarak bilinir. Öğrenci denildiği zaman bir kişinin hayatı değil, yüzlerce kişinin hayatının eğitim merkezlerinde bir çatıya toplanması akıllara gelmektedir. Eğitim sistemindeki bütün öğrenciler gelecek toplum için büyük önem taşmaktadır.

Her öğrencinin kendine has algı biçimi, sorunları, yaşam modeli gibi değişik özellikleri mevcuttur. Bu konular okullarda ders olarak işlenmeyeceği için; rehberlik ve danışma birimi bu noktada görev almaktadır. Matematik dersi için nasıl ki Türkçe öğretmeni eğitim veremezse, rehberlik için de branş dışı öğretmen hizmet veremez. Dolayısıyla rehberlik dersi öğrencilerin; seçimlerine, kararlarına, sorunlarına yardımcı bir birimdir.

Eğitim sistemlerinde önceki dönemlere nazaran, şimdilerde öğrencilerin bilgilenmesinin yanı sıra sosyal bir birey olabilmesi de önem kazanmıştır. Sadece bilmek değil bildiğini yapma yetisini kullanma alışkanlığı öğrenciye verilmiştir. Öğrenci önceden ezber makinesi gibi ise şimdi profesyonel bir araştırmacı olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Kendi düşüncelerinin farkında olabilmesi ve buna bağlı olarak, düşünerek hareket etmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Öğretmeninden korktuğu için değil akıl ve mantığına güvendiği için başarıyı yakalaması sağlanmıştır. Öğrencilerdeki bu çalışmalarda rehberlik derslerinin önemi büyüktür.

Öğrenci, rehberlik öğretmenine derdini anlatırken fikir de danışmaktan çekinmemelidir. Çünkü öğrencinin psikolojik durumunu okul içerisinde ancak rehberlik öğretmeni anlayabilir ve onun durumuna göre alacağı kararlara yardım eder. Öğrenci rehberlik öğretmeni ile konuşurken, kendini rahatça ifade edebilmeyi öğrenir. Yani rehberlik dersleri bir nevi, öğrenci psikolojisi için altın değerinde önemli rol oynayan bir eğitim birimidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz