Öğrenci Psikolojisi Nasıl Olmalı?

renci Psikolojisi - Öğrenci Psikolojisi Nasıl Olmalı?

Öğrencilerin yaşadığı psikolojik sorunlar özellikle sınav dönemi içerisinde ya da bu döneme gelmeden bile ortaya çıkan önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle ortaokul döneminin sonunda ve lisenin başlangıcından sonuna kadar olan dönemde yani çocukların ergenlik dönemleri oldukça sıkıntılı geçebiliyor bu dönem içerisinde de hayatının etkileyecek sınavlara girecek olması ve bunun farkında olmalarıyla birlikte üzerlerine önemli bir baskı kuruyor. Biranda ruhsal çöküntüyle birlikte hayattan kopma derecesine geliyorlar tabi ki bu durumu lise ya da üniversite sınavları doğrudan tetiklemiyor sadece bir sebep oluyor. Öğrenci psikolojisini etkileyen en bilindik ve uzmanları ailelere önerdiği sebepler aşağıda, isterseniz bu maddeleri listeleyelim ve sırasıyla açıklayalım.

Ailenin aşırı ilgisi.
Ailenin aşırı ilgisizliği.
Çocuğa karşı olan güvensizlik.
Ders çalışma konusunda baskı.
Aile içi şiddet.
ve Teknoloji.

Ailenin aşırı ilgisi: Çocukların üzerine düşmek ebeveynler aşısından doğru bir adım olarak görülebilir ancak onun yetişkin bir birey olma yolunda olduğunu unutmayın, o yüzden özellikle arkadaş çevresi içerisinde gereksiz sözcükler kurarak onları utandırmayın. Eğer uyarılması gereken bir durum varsa farklı bir yerde çocuk ve aile arasında birebir konuşularak çözümlenmelidir.

Ailenin aşırı ilgisizliği: Her ne kadar ergenlik dönemindeki gençlere ne kadar gereksiz ilgi göstermemiz gerekiyorsa bir o kadarda ilgisiz olmamalıyız yani bunun ayarlamasını iyi yapmalıyız. Ergen gençler dönemsel olarak kendilerini kimsenin sevmediğini sanabilirler ailenin iş temposundan ya da farklı problemler ile çocuğa karşı ilgisizliği bu şüpheyi daha güçlendirir onu asla yalnız hissettirmemelisiniz.

Çocuğa karşı olan güvensizlik: Bebeklik dönemlerinden itibaren çocuklarımıza özgüven aşılarız. Aslında bu özgüven aşımalaya yetişkin bir birey olana kadar devam etmeliyiz eğer yapmasını isteği birşey varsa bırakın yapsın olay sizin kontrolünüzde olacaksa ne gibi bir sıkıntı çıkabilir ki.

Ders çalışma konusunda da gereksiz baskılar ve gereksiz yönlendirmeler yapmak doğru değildir. Çalışma programları okulda rehberlik öğretmeni tarafından hazırlanın buna müdahale etmek doğru değildir.

Aile içi şiddet ergenlik döneminde ki bir çocuk için oldukça zorlu bir süreç olabilir ve yıllar boyunca bunun etkisinden çıkamayabilir.

Teknoloji ise özellikle 13 yaşına henüz gelmemiş ilkokul öğrencileri için oldukça tehlikelidir oyun bağımlılığı kontrol altında tutulmaz ise önemli problemlere yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here