Kpss’de Sorulabilecek Güncel Bilgiler

0
218

Kpss’de Sorulabilecek Güncel Bilgiler

Bu Bölüm Neden Sorulur?

A daylar Genel Yetenek ve Genel Kültür olarak iki bölüme ayrılan soruları cevaplamaktadır. Genel kültür soruları içerisinde ise adaylara yaklaşık 6-7 soru yakın gündem ile ilgili sorulmaktadır. Adaylara yakın gündeme dair bilgilerin sorulmasında amaç; adayların sadece temel bilgilerinin yanında yakın dönemde yaşanan önemli olayları da bilmelerinin istenmesidir. Aslında burada amaç adayların “ben temel bilgileri bilip bu sınavdan yüksek not alırım” algısını yıkmaktır.

Kpssde Sorulabilecek Güncel Bilgiler - Kpss'de Sorulabilecek Güncel Bilgiler
Kpss’de Sorulabilecek Güncel Bilgiler

Peki, Adaylar Bu Soruları Çözmek Zorundalar mı?

Adaylar belki de şöyle bir düşünceye sahip olmaktadır. Matematik, Türkçe, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık gibi derslerden birçok bilgiye sahip olmamız isteniyor, nereden çıktı bu güncel konular diyebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, kpss 120 sorudan oluşan ve insanların geleceklerini önemli ölçüde belirleyen bir sınavdır. Bu yüzden yakın gündeme dair sorulan soruları hakkında adayların bilgi sahibi olması beklenmektedir. Yapılan her doğru çok sayıda adayın önüne geçmek demektir. Alınacak her yüksek puanda mutlu bir gelecek anlamı taşımaktadır. Bu nedenle adayların bu konu başlığına da sınava hazırlanırken ağırlık vermeleri ve bu bölümdeki soruları yapmaları gerekmektedir.

Yakın Gündeme Dair Nasıl Sorular Gelebilir?

Aslında burada adaylara diğer derslerdeki gibi şu konu çıkar bu konu çıkar demek yerine düzenli olarak haberleri seyretmeleri tavsiye edilebilir. Çünkü sınavda adayların çok geçmişe gitmeleri değil yıl içinde yaşanan önemli olayları bilmeleri istenmektedir. Olimpiyatların hangi ülkelerde yapıldığı, olimpiyatlarda madalya elde eden sporcularımız, Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan önemli buluşlar, Türkiye için önemli şahsiyetler, Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan önemli olaylar hakkında sorular adayların karşısına çıkmaktadır. Net bir konu başlığı olmayan bu bölüm soruları günde 15-20 dakika gibi bir sürenin haberlere ayrılması, haberlerin okunması ya da yakın gündem hakkında bir kitapçık edinmeleri halinde adaylar bu soruları rahatlıkla çözeceği tahmin edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz