Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı

0
288

Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı, KPSS Nedir? KPSS ( Kamu Personeli Seçme Sınavı), ÖSYM tarafından yapılan öğretmenlik dahil kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak personellerin atanması için düzenlenen halk arasında “Memurluk Sınavı” olarak bilinen bir sınavdır. Lise ve Ön lisans mezunlarının iki senede bir, Lisans mezunlarının her sene girdiği sınavın sonuçlarına göre başarılı olan kişiler puanlarına göre çeşitli illere atanabilirler. Sınavlar hafta sonu cumartesi ve pazar olmak üzere iki oturum halinde yapılırken lisans mezunu olmayan ya da lisans eğitimine devam eden kişilerin de sınava girebilme hakları vardır.

Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı

KPSS Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı - Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı
Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı

KPSS’ye giren Eğitim fakültesi ya da formasyon belgesi sahibi Fen-Edebiyat fakültesi mezunlarının sınavı iki farklı sistemle sürdürülmektedir. İlk aşamada Genel Kültür-Genel Yetenek sınavlarına giren memur adayları daha sonra eğitim hayatlarında aldıkları pedagojik formasyon dersleri çerçevesindeki konulardan sorumlu tutuldukları Eğitim Bilimleri Sınavı’na girerler. Genel Kültür- Genel Yetenek sınavlarında Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve güncel bilgiler gibi temel dersler ve konulardan sorumlu oldukları toplam 120 soruluk bir sınava giren adaylar bir hafta sonra 80 soruluk Eğitim Bilimleri sınavına girerler. Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına göre daha az sorunun sorulduğu Eğitim Bilimleri sınavı, soru azlığına ters oranda sorumlu tutulan ders anlamında diğer sınavlara göre nicelik olarak fazlalık taşır.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı Ders ve Soru Dağılımı

Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı - Kpss Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı

Kişilerin öğretmenlik beceri ve donanımlarını ölçen Eğitim Bilimleri sınavında adaylar sekiz adet dersten sorumlu tutulurlar. Bu dersler ve soru sayıları şunlardır;

-Gelişim Psikolojisi- 12 soru

-Öğrenim Psikolojisi-16 soru

-Öğrenim Yöntem ve Teknikleri-16 soru

-Rehberlik ve Özel Öğretim- 12 soru

-Ölçme ve Değerlendirme-12 soru

-Sınıf Yönetimi-4 soru

-Program Geliştirme-4 soru

-Öğrenim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı-4 soru

“Kpss’de Sorulabilecek Güncel Bilgiler” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Kpss’de Sorulabilecek Güncel Bilgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz