Japonların Eğitim Modelinin Başarılı Olmasının Ana Nedenleri Nelerdir?

0
331

Japonların Eğitim Modelinin Başarılı Olmasının Ana Nedenleri Nelerdir?

Çoğu kişi tarafından eleştirilen ve hatta iyi ki çocuklarımız bir Japon okulunda okumuyor denilen bir eğitim modeline sahip olan Japonya aslında çokta sıkı yönetimli bir eğitim modeline sahip değil. Hatta ülkemizde ki okullarda yapılan değişiklikler göz ardı edildiğinde bizim okullarımız ile Japon okulları arasında çokta keskin bir sınır bulunmuyor. Bu da belki de yakın dönem içerisinde eğitim alanında yakın dönemde güzel günler görebileceğimiz anlamına geliyor olabilir. Hemen başlayalım bakalım bu Japonlar eğitimde neler yapıyor.

Japonların Eğitim Modelinin Başarılı Olmasının Ana Nedenleri Nelerdir - Japonların Eğitim Modelinin Başarılı Olmasının Ana Nedenleri Nelerdir?

Okula başlayanlara öncelikle kendini tanıma dönemi tanınıyor. Çocuklara belirli bir süre çalışma alışkanlığı kazanma ve kazanılan alışkanlığın süreklilik kazanması konusunda eğitimler veriliyor. Bu şekilde okul hayatından sonra bile çocukların disiplinli bir iş hayatının olması sağlanıyor.

Japonya’da eğitime yapılan geçmiş dönemli yatırım şuan için eğitim konusunda her şeyin yolunda gitmesini sağlıyor. Japonya’da her 100 kişiden 99’u hem okuma hem de yazma biliyor. İlkokul düzeyinde her 25 öğrenciye 1 öğretmen lise düzeyinde her 18 öğrenciye 1 öğretmen ve yüksek öğretim düzeyinde ise her 11 öğrenciye 1 eğitmen düşüyor. Bu da birebir eğitim modelinin uygulanmasını kolaylaştırıyor. Japonlar eğitime askeriyeden bile daha çok önem veriyor ve para yatırılıyor bu 2. Dünya savaşında ki ağır hezimetten sonra bile değişmemiş ve gündeme getirilmemiş.

Zorunlu eğitim 9 yıldır ancak zorunlu olmamasına rağmen hemen hemen ortaokul mezunu her öğrenci lisede eğitimine devam ediyor, her iki kişiden biri ise yükseköğretim görüyor. Eğitime başlama yaşı ise 6’dır.

Neredeyse tüm ilkokullarda devlet tarafından öğle yemeği verilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi okullarda üniforma zorunluluğu yoktur ancak öğrencilerin ayırt edilebilmesi için şapka ve sembol takma zorunluğu yer almaktadır.

Tüm okullarda spor salonlarından ziyade açık ve kapalı yüzme havuzları yer alır. Ayrıca okullarda hizmetliler çalışmak tüm temizlik işleri öğrenciler tarafından yapılmaktadır.

Okul dönemi çocuklar için tamamen çalışma odaklıdır, yine tatil sürelerinde de çocuklar proje ödevlerini yaparak geçirirler. Bu şekilde eğitim gören tüm çocukların bir disiplin içerisinde yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz