Engellilerin Eğitim Hakları Nelerdir?

Engellilerin Eğitim Hakları Nelerdir 1024x683 - Engellilerin Eğitim Hakları Nelerdir?

Engelli Bireylerin Eğitim Hakları Nelerdir?

Engelli bireylerin hakları getirilen çeşitli yasalar sayesinde korunmuş, anayasada engelli bireylere yönelik çeşitli düzenlemeler ve kanunlar sayesinde engelli vatandaşların hakları koruma altına alınmıştır. Bu minvalde çıkartılan Özürlüler Kanunu isimli bir kanun anayasa da yer almaktadır. Özürlüler Kanunu ile koruma altına alınan engelli haklarının başında engellilerin eğitim alması engellenemeyeceğinin ve engelli vatandaşların engel sahibi olmayan bireylerle birlikte eşit eğitim alabileceğini aktaran maddelere rastlanılmaktadır. Anayasada yer alan bu kanunlardan da anlaşılacağı gibi eğitimde eşitlik gözetilmektedir. Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin zorunlu öğrenim çağı, okul öncesi dönem de göz önünde bulundurularak 3 ile 14 yaş arası olarak belirlenmiştir. Eğitime ihtiyaç duyan özürlülerin eğitiminden Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur. Engelli bireyler “Özel Eğitim” hizmetlerinde faydalanmak için hastaneden engel durumlarıyla alakalı raporlarını aldıktan sonra ilçelerinde bulunan Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine gidebilirler.

Özel Eğitim Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından özel bir eğitime ihtiyacı olduğu tespit edilen engelli bireylerin eğitimlerinin özel eğitim hizmetlerine dair ödemelerinin, Bütçe Uygulama Talimatı ile belirlenen kısmı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Engelli Üniversite Öğrencisine Sağlanan Haklar Nelerdir?

Üniversite sınavına giren öğrenciler için gerekli fiziksel düzenlemeler yapılmaktadır. Ortopedik bir engeli ya da görme bozukluğu olan öğrenciler için uygun sınav ortamları hazırlanmakta ayrıca sınav sürelerine ek olarak 30 dakikalık bir süre eklenmektedir. Üniversite sınavında başarılı olmuş engelli öğrenciler için, Yüksek Öğrenim Kredisi, Yurtlar Kurumu tarafından öncelikli eğitim kredisi, katkı kredisi ve yurt tahsisi yapılmaktadır. Ayrıca Yüksek Öğretim Kurumları Özürlüler Dayanışma ve Koordinasyon Yönetmeliğine göre üniversitede eğitim gören engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirler alınması adına “Özürlüler Dayanışma ve Koordinasyon Birimi” oluşturulması sağlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 3 =