Dünyadaki Eğitim Sistemleri Nelerdir?

0
247

Dünyadaki Eğitim Sistemleri Nelerdir? Eğitim bilindiği üzere tüm dünyada çok önemli olarak kabul edilmektedir. Fakat her ülke için yüksek bir öneme sahip olsa da her ülkede eğitim üzerine yüksek destekler görülmemektedir.

Dünyadaki Eğitim Sistemleri Nelerdir?

Dünyadaki Eğitim Sistemleri Nelerdir - Dünyadaki Eğitim Sistemleri Nelerdir?
Dünyadaki Eğitim Sistemleri Nelerdir?

Bazı ülkeler eğitimle fazla ilgilenmezken bazıları diğerlerine nazaran çok daha fazla ilgilenmektedir. PISA verilerine göre Asya’nın doğu ülkeleri eğitime diğer ülkelere göre daha fazla önem vermektedir. Eğitim sisteminin kalitesi olarak Güney Kore, Japonya ve Singapur ilk sıralarda yer almaktadır. Bu ülkelerin dışında İskandinav ülkeleri de eğitime diğer ülkelere göre daha fazla önem verildiği bilinmektedir. İlginç olarak Amerika’nın eğitim sistemi çoğu Avrupa ülkesinin altında yer almaktadır.

Doğu Asya Ülkelerinde Eğitim Sistemleri

Güney Kore bu ülkeler arasında en iyi eğitim sistemine sahip ülkedir. Öğrenciler Güney Kore’de haftanın her günü okula gitmektedirler. Güney Kore devleti eğitim sistemini çok ciddiye almaktadır. Güney Kore’de hükümet eğitim için yüksek meblağlarda harcamalar yapmaktadır. İkinci olarak Japonya en iyi eğitim sistemine sahip ülkelerden bir diğeridir. Japonya’daki eğitim sistemi teknoloji tabanlı bir sistemdir. Japonya’nın eğitime verdiği önemi okul öncesi ve okul dönemi eğitim harcamalarına bakarak bile görebiliriz. Singapur’da ise öncelikle ilkokul eğitimine çok önem verilmektedir. Eğitim yaşlı ve genç fark etmeksizin herkesin ilgilendiği önemli bir kurumdur. Matematik ve Fen ile anket sonuçlarına göre en iyi sonuçlara sahip öğrenciler bu ülkededir. O kadar ilerlenmiştir ki Singapur matematiği gibi dünya tarafından bilinen bir sistemleri vardır.

İskandinav Ülkelerinde Eğitim Sistemi

Finlandiya eğitime dikkat etmektedir fakat son araştırmalara göre sıralamada biraz düşüş yaşamıştır. Eğitim için 10 milyar Euro bütçe ayırmıştır. Gelişim psikologları tarafından Finlandiya’da çocukların erken yaşlarda okula başlaması sıralamadaki bu düşüşü açıklamaktadır.

Danimarka’da sistem olarak eğitim okul öncesi eğitim, ilk ve ortaokul dönemi eğitimi, lise ve üniversite eğitimi şeklinde gitmektedir. Eğitim kavramı Danimarka tarafından farklı bir yere sahiptir. Danimarka’da öğrenciler eğitime 16 yaşına kadar devam etmek zorundadırlar. Tüm eğitim seviyelerinde öğrencilerin ilgi alanlarına göre eğitim alt gruplara ayrılmıştır. Ülkenin %84’ü 16 yaşından sonra da eğitime devam etmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Eğitim Sistemi

Günümüzde önemli olarak nitelendirilebilecek çoğu üniversite ABD içerisinde yer almaktadır. Fakat bunun aksine Amerika eğitim sistemi olarak diğer ülkelere göre iyi bir sıralamaya sahip değildir. Amerika’da eğitim ilkokul, ortaokul ve lisede ücretsizdir, devamı olan üniversite için ise ücret istenmektedir. Amerika’da halkın okuma ve yazma oranı ise 0’e yakındır.

“Zorunlu Eğitim Süreci Nasıl İşler?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Zorunlu Eğitim Süreci Nasıl İşler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz