Anestezi Teknikeri Görevleri Nelerdir?

0
208

Anestezi Teknikeri Görevleri Nelerdir? Ameliyathanede çalışan ve hastayı ameliyata hazırlayan Anestezi Teknikeri mesleği hakkında bilgi edinmeye ne dersiniz?

Anestezi Teknikeri Görevleri Nelerdir?

Anestezi Teknikeri Görevleri Nelerdir
Anestezi Teknikeri Görevleri Nelerdir?

Anestezi Teknikeri, her türlü ameliyatta hastanın uyutulmasıyla ilgili tıbbi yöntemleri anestezi uzmanı hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan kişidir.

Anestezi Teknikerleri;

• Ameliyat olacak hastanın genel sağlık durumunu inceler,
• Hastanın sağlık durumunu ve vücudunun yapısını göz önünde bulundurarak gerekli anestezi (narkoz, uyutucu madde) miktarını hekimin gözetiminde belirler ve hastayı uyutur,
• Hastanın hazır olduğunu, ameliyatı yapacak hekime bildirir,
• Ameliyat boyunca hastanın durumunu gözler, yaşamı tehlikeye girdiğinde hekimle birlikte müdahale eder,
• Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder,
• Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular.

Anestezi Teknikeri olmak isteyenlerin fen bilimlerinde başarılı, çabuk ve doğru karar verebilen, sorumluluk duygusu gelişmiş, dikkatli, başkalarıyla iyi iletişim kurabilen kişiler olması gerekir.

Anestezi Teknikeri ameliyathanede görev yapar. Görev yeri çok temiz, iyi aydınlatılmış fakat ilaç kokuludur. Anestezi Teknikeri görev sırasında doktorlarla ve diğer meslektaşları ile iletişim hâlindedir.

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının Anestezi bölümünde verilmektedir.
Meslek elemanları ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastaneleri, özel hastaneler, doğumevleri, üniversite hastaneleri, Sosyal Güvenlik Kurumu hastaneleri ve özel klinikler) iş bulma olanağına sahiptirler. Anestezi Teknikerlerine ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan, mezunlar iş bulmada sıkıntı yaşamamaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 2 =